Mladí zaměstnanci už nečekají roky na povýšení či vyšší plat. Prostě se poohlédnou jinde.
Mladší zaměstnanci častěji než jejich starší kolegové mění práci, za poslední rok to udělalo 23 procent z nich. Při změně zaměstnavatele pro ně není důležitá pouze výše odměny, na rozdíl od starších generací kladou důraz také na příležitosti k profesnímu růstu a chtějí mít rovné podmínky na pracovišti. Vyplývá to z průzkumu mezi 4 800 respondenty, který zpracovala personální společnost Randstad ČR.
Nízké finanční ohodnocení je nejčastějším důvodem pro změnu zaměstnání u všech věkových kategorií zaměstnanců, v průměru ho uvádí jako důvod pro odchod 47 procent zaměstnanců. U nejmladší generace zaměstnanců je ale tento podíl nižší, když činí 37 procent. Dalších 31 procent označuje za hlavní důvod pro změnu pracovního místa příležitost ke kariérnímu růstu.
„Pro generaci Z není otázka peněz jediným faktorem při změně zaměstnání. Mladí lidé preferují dynamické prostředí, které jim poskytuje možnost kariérního růstu a nové výzvy. Firmy, které jim nedokáží nabídnout dostatečný prostor pro růst a osobní rozvoj, riskují jejich ztrátu," uvedl generální ředitel Randstad ČR Martin Jánský.
Průzkum…