3.13.1
Pojistné na sociální zabezpečení za zaměstnance
Ing. Olga Krchovová
Výše odvodu zaměstnance na sociální pojištění je 7,1 % z vyměřovacího základu, z toho 6,5 % na důchodové pojištění a 0,6 % na nemocenské pojištění.
Příklad 1
Se zaměstnancem byl uzavřen pracovní poměr od neděle 1. 9. 2025, avšak do zaměstnání nastoupil až 2. 9. 2025. Kdy vznikne účast na nemocenském pojištění?
Účast na nemocenském pojištění vznikne od 2. 9. 2025. Zaměstnavatel musí oznámit ÚSSZ nástup zaměstnance do zaměstnání do 8 dnů po nástupu do zaměstnání, pokud neuzavře s ÚSSZ písemnou dohodu o plnění ohlašovacích povinností v jiné době.
Pokud by byl uzavřen pracovní poměr v den svátku, který připadá na pracovní den (např. 1. 1. 2025) a zaměstnanec v tento den nepracoval, bude pojištěn již od tohoto dne, protože mu vzniká nárok na náhradu mzdy, případně za tento den dostane vyplacenou poměrnou část měsíční mzdy nebo platu.
Příklad 2
Zaměstnanec má měsíční mzdu 21 250 Kč. Pracuje v rámci 40hodinové týdenní pracovní doby, která je rovnoměrně rozvržena. Fond pracovní doby zaměstnance v daném měsíci činí 184 hodiny včetně svátku připadajícího na všední den. Za svátek zaměstnavatel poskytuje náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku. Průměrný hodinový výdělek činí 125 Kč.
Příklad 3
Se zaměstnancem byl uzavřen pracovní poměr na dobu neurčitou se stanovenou měsíční mzdou ve výši 28 000 Kč, avšak po 3 dnech byl pracovní poměr v rámci zkušební doby ukončen. Mzda zaměstnance činila 3 820 Kč. Bude se ze mzdy zaměstnance odvádět pojistné, přestože zúčtovaný příjem nedosáhl ani částky 4 500 Kč (rozhodného příjmu pro zaměstnání malého rozsahu)?
Pojistné se odvádět bude, protože se nejedná o zaměstnání malého rozsahu. Sjednaná mzda činila 28 000 Kč.
Příklad 4 – dva a více pracovněprávních vztahů
Zaměstnanec má u zaměstnavatele 2 pracovní poměry. Jak se bude postupovat v případě výpočtu sociálního pojištění za zaměstnance?
*) Pojistné za zaměstnance se zaokrouhluje za každý pracovněprávní vztah samostatně.
Sleva na pojistném – pracující důchodci
Od 1. 1. 2025 se zavádí sleva na pojistném pro zaměstnance, kteří dosáhli důchodového věku, jsou poživateli starobního důchodu a mají nárok na výplatu starobního důchodu v plné výši podle zákona o důchodovém pojištění (pracující důchodci). Nárok na slevu uplatňuje takový zaměstnanec u svého zaměstnavatele, kterému zároveň prokáže splnění podmínek nároku na slevu. Sleva za kalendářní měsíc činí 6,5 % z vyměřovacího základu zaměstnance.
Zaměstnanec má nárok na slevu na pojistném ve výši 6,5 % ze svého vyměřovacího základu, a to od měsíce, ve kterém splnil stanovené podmínky. Slevu uplatní u svého zaměstnavatele za kalendářní měsíc, v němž o slevu žádá, i za následující měsíce. Za den uplatnění nároku na slevu na pojistném se považuje den, ve kterém zaměstnanec prokázal zaměstnavateli splnění uvedených podmínek, a to doložením rozhodnutí o přiznání starobního důchodu a čestného prohlášení o nároku na výplatu starobního důchodu v plné výši nebo potvrzení plátce důchodu o pobírání starobního důchodu v plné výši s uvedením dne, od něhož výplata starobního důchodu v plné výši náleží.
Sleva na pojistném se zaokrouhluje na celé koruny směrem nahoru.
Slevu nemůže zaměstnanec uplatnit zpětně. Pokud však zaměstnanec u zaměstnavatele nárok na slevu neuplatnil za kalendářní měsíc, v němž byly splněny podmínky nároku na slevu na pojistném, považuje se pojistné ve výši slevy, které zaměstnanec zaplatil, za přeplatek na pojistném (přeplatek nevzniká za kalendářní měsíce, které byly zhodnoceny jako pojistné doby pro přiznání důchodu). Přeplatek vrátí zaměstnanci na základě jeho písemné žádosti příslušná správa sociálního zabezpečení. Žádost zaměstnance musí být doložena potvrzením zaměstnavatele o výši vyměřovacích základů zaměstnance a o skutečnosti, zda byla zaměstnancem uplatněna sleva na pojistném za jednotlivé kalendářní měsíce, které zaměstnanec v žádosti o toto potvrzení uvedl. Zaměstnavatel má povinnost toto potvrzení vydat do 8 dnů ode dne obdržení žádosti.
Příklad 5 – pracující důchodce a sleva na pojistném
Zaměstnanec má uzavřen pracovní poměr s příjmem 26 000 Kč měsíčně. Zaměstnanec požádal zaměstnavatele o uplatnění slevy na pojistném. K rozhodnutí o přiznání starobního důchodu pro tyto účely doložil ještě čestné prohlášení o nároku na výplatu starobního důchodu v plné výši. V únoru měl náhradu mzdy za dočasnou pracovní neschopnost a náhradu mzdy za dovolenou, jeho vyměřovací základ byl ve výši 23 389 Kč.
Příklad 6 – dohoda o pracovní činnosti
Se zaměstnancem byla uzavřena dohoda…