Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Přehled změn v oblasti nemocenského pojištění a pojistného na sociální zabezpečení od 1. 1. 2025

31.1.2025, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2025.03.04.02
Přehled změn v oblasti nemocenského pojištění a pojistného na sociální zabezpečení od 1. 1. 2025

Mgr. Michaela Hradcová

Novinky přinesl zákon č. 395/2024 Sb., kterým se mění zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony (dále jen "novela ZNP"). V následujících řádcích vám nabídneme stručné informace ohledně nejdůležitějších novinek, které se týkají nejen zaměstnavatelů, ale i jejich zaměstnanců.

ROZHODNÝ PŘÍJEM PRO ÚČAST NA NEMOCENSKÉM POJIŠTĚNÍ

Rozhodný příjem se stanoví jako částka ve výši jedné desetiny průměrné mzdy zaokrouhlená na celých 500 Kč směrem dolů (srov. § 6 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, dále jen "ZNP"). Částka rozhodného příjmu pro účast zaměstnanců na nemocenském pojištění se od 1. 1. 2025 zvyšuje z částky 4 000 Kč na částku 4 500 Kč (srov. sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí č. 308/2024 Sb.).

DOHODY O PROVEDENÍ PRÁCE V ZÁKONĚ O NEMOCENSKÉM POJIŠTĚNÍ

Od 1. 1. 2025 nevstoupila v účinnost novela obsažená v zákoně č.163/2024 Sb., která velmi podstatným způsobem měnila úpravu týkající se dohod o provedení práce v zákoně o nemocenském pojištění (režim oznámené dohody).

Od 1. 1. 2025 se u dohod o provedení práce objevuje jediná změna, a to nová částka rozhodná pro účast na pojištění. Místo fixní částky 10 000 Kč, která byla v § 7a ZNP uvedena dosud, se nově stanoví, že částka rozhodná pro účast na pojištění je alespoň ve výši 25 % průměrné mzdy, tj. 11 500 Kč v roce 2025. Při dosažení odměny z DPP ve výši 11 500 Kč v kalendářním měsíci již zaměstnanci vznikne účast na pojištění. Upozorňuji, že u DPP (pojištěných i nepojištěných) zůstává zachována jejich evidence na ČSSZ.

ELEKTRONIZACE DÁVEK NEMOCENSKÉHO POJIŠTĚNÍ

Při komunikaci mezi zaměstnancem, ošetřujícím lékařem, ČSSZ a zaměstnavatelem je nově komunikace výhradně elektronická s tím, že bude výjimečně připuštěna listinná podoba při ojedinělých odůvodněných situacích, jako je například výpadek proudu. Zaměstnanec například při žádosti o ošetřovné může sdělit ošetřujícímu lékaři e-mail nebo telefonní číslo a lékař zašle rozhodnutí o potřebě ošetřování na ČSSZ. Následně se k tomuto rozhodnutí vygeneruje tzv. identifikátor předepsaného tiskopisu, který bude zaslán zaměstnanci na email nebo telefonní číslo, které sdělil ošetřujícímu lékaři, nebo mu bude předán ošetřujícím lékařem v listinné podobě. Identifikátor předepsaného tiskopisu je pro celý proces elektronizace velmi důležitým spojovacím prvkem. Na základě identifikátoru bude ČSSZ k jednotlivým sociálním událostem (žádostem o dávku) přiřazovat podklady zaslané od ošetřujícího lékaře a od zaměstnavatele.

Zaměstnanec je povinen předat identifikátor předepsaného tiskopisu zaměstnavateli a sdělit mu, o jakou dávku nemocenského pojištění žádá. Zaměstnavatel následně zašle žádost zaměstnance o dávku spolu s dalšími podklady potřebnými pro posouzení nároku a výpočet dávky na ČSSZ. Zaměstnavatel při předávání podkladů na ČSSZ rovněž uvede identifikátor předepsaného tiskopisu.

Zaměstnavatel již nepředává příslušné územní správě sociálního zabezpečení podepsanou písemnou žádost svého zaměstnance o dávku. Nově se za žádost o dávku považuje pouze sdělení zaměstnance zaměstnavateli především již zmíněného identifikátoru předepsaného tiskopisu, a dále pak sdělení, o jakou dávku zaměstnanec žádá a jaká u něj nastala sociální událost. Zaměstnanec musí tato sdělení učinit vůči zaměstnavateli prokazatelným způsobem a zaměstnavatel musí obsah sdělení zaznamenat a zaslat na ÚSSZ na předepsaném tiskopisu "Oznámení zaměstnavatele o žádosti zaměstnance o dávku" (NEMPRI 2025). Jaký způsob sdělení se bude považovat za prokazatelný, je na vzájemné dohodě mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Může jít například o zaslání prostého e-mailu od zaměstnance, nebo může být žádost zaměstnance zahrnuta do interních personálních aplikací zaměstnavatele (zaměstnanec bude žádat o dávku podobně jako o dovolenou). Zaměstnavatel je povinen takto zaznamenat a předat všechny žádosti o dávky nemocenského pojištění svých zaměstnanců s výjimkou nemocenského. U nemocenského nadále platí, že za žádost o nemocenské se považuje rozhodnutí o vzniku dočasné pracovní neschopnosti nebo potvrzení o nařízení karantény vydané ošetřujícím lékařem nebo orgánem ochrany veřejného zdraví.

ZRUŠENÍ POJMU "DOMÁCKÝ ZAMĚSTNANEC"

Od 1. 1. 2025 přestal pro účely nemocenského pojištění existovat pojem "domácký zaměstnanec". Pokud zaměstnavatel ke dni účinnosti novely ZNP, tj. k 1. 1. 2025, zaměstnává domáckého zaměstnance, tj., má na ČSSZ přihlášeného zaměstnance pod specifickým kódem určeným pro domácké zaměstnance, musí u tohoto zaměstnance oznámit příslušné územní správě sociálního zabezpečení druh výdělečné činnosti zakládající účast na nemocenském pojištění tohoto zaměstnance podle § 5 písm. a) ZNP. Zaměstnavatel má na splnění této povinnosti na základě přechodného ustanovení lhůtu 30 dnů ode dne nabytí účinnosti novely ZNP (lhůta do 31. 1. 2025).

URČOVÁNÍ MÍSTNÍ PŘÍSLUŠNOSTI

V novele ZNP se pro určování místní příslušnosti u zaměstnavatelů, kteří se přihlašují do registru zaměstnavatelů od 1. 1. 2025, nebo kteří od 1. 1. 2025 změní sídlo nebo místo své mzdové účtárny, nebo nově přihlásí mzdovou účtárnu, významně mění postupy pro určení místní příslušnosti. Takovýmto zaměstnavatelům určí místně příslušnou ÚSSZ Česká správa sociálního zabezpečení. Kritéria, na jejichž základě ČSSZ místně příslušnou ÚSSZ zaměstnavateli určí, jsou v zákoně uvedena pouze obecná – s přihlédnutím k provozním možnostem jednotlivých ÚSSZ. Tím se myslí především pracovní