Srážky ze mzdy – vztah k zápočtovému listu
Ing. Růžena Klímová
Každý, kdo přijímá zaměstnance do zaměstnání, je povinen vyžádat si od něho potvrzení vystavené předchozím zaměstnavatelem, zda byl nařízen výkon rozhodnutí srážkami z jeho mzdy, kterým soudem a v čí prospěch. Takové potvrzení je povinen vydat každý zaměstnavatel. To platí obdobně i pro plátce jiných příjmů, z nichž byly prováděny srážky, jestliže bylo jejich provádění ukončeno, ačkoliv pohledávka není ještě uspokojena.
Zákoník práce stanoví, že takovým dokladem je tzv. zápočtový list (§ 313 ZP). Ze zápočtového listu se zaměstnavatel dozví, zdali jsou ze zaměstnancovy mzdy prováděny srážky ze mzdy, v čí prospěch, jak vysoká je pohledávka, pro kterou mají být srážky dále prováděny, a jaké je pořadí příslušné pohledávky. Dle občanského soudního řádu je zaměstnavatel povinen zjistit, nejsou-li prováděny srážky ze mzdy (exekuční). Tato povinnost se vztahuje i na případy, kdy zápočtový list obsahuje údaje o evidovaných exekučních srážkách či nikoliv. Je totiž nutné mít zdokumentováno, že nový zaměstnanec nemá nějaké další exekuční srážky, o nichž třeba předchozí zaměstnavatel nevěděl. Navíc se může jednat i o skutečnost, kdy nový zaměstnanec neopouští dosavadního zaměstnavatele. I v tomto případě je nutné si vyžádat přehled o prováděných exekučních srážkách. Obdobná situace nastává i v případě, kdy byl nový zaměstnanec v evidenci na úřadu práce a v potvrzení od úřadu práce by měly být exekuční srážky uvedeny.
Další povinnost zaměstnavatelů je spojena s ukončením pracovněprávního vztahu v případě, kdy má zaměstnanec evidované exekuce, které nebyly vypořádány ke dni rozvázání pracovněprávního vztahu. Zaměstnavatel je povinen na zápočtový list tyto exekuce uvést. Evidence obsahuje pořadí exekučních srážek, číslo jednací daného dokumentu, orgán, který exekuci nařídil a u první exekuce ještě zůstatek pohledávky k předchozímu měsíci (konečný zůstatek bude znám až po závěrce mezd za měsíc, v němž došlo k ukončení pracovněprávního vztahu).
Pokud zaměstnavatel do doby rozvázání pracovněprávního vztahu nemohl provést srážky ze mzdy, které jsou prováděny bez souhlasu zaměstnance v souladu s § 147 odst. 1 písm. c), d), e) ZP (záloha na mzdu, záloh na cestovní náhradu, přeplatek na dovolené, přeplatek na náhradě mzdy při dočasné pracovní neschopnosti, na kterou zaměstnanec ztratil nárok), je oprávněn je uvést na zápočtovém listě. Následující zaměstnavatel je povinen takové srážky provádět, a to s respektováním pořadí těchto srážek.
V případě, že bylo na zaměstnance vydáno rozhodnutí o oddlužení schválením splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty, je vhodné tuto skutečnost uvést do zápočtového listu, aby následující zaměstnavatel pokračoval v insolvenční srážce. Obecně platí, že každý zaměstnavatel je povinen sledovat insolvenční rejstřík a v rámci tohoto portálu zjišťovat, v jaké fázi insolvenčního procesu se zaměstnanec/nový zaměstnanec nachází.
Pokud je však zaměstnanec přijímán do dalšího souběžného pracovního poměru, tzn. že trvá jeho první pracovní poměr, a zápočtový list k dispozici není, skutečnosti o srážkách ze mzdy musí zaměstnavatel získat od povinného, případně si vyžádat informaci o prováděných srážkách od souběžného plátce. Postup zaměstnavatele při provádění těchto srážek je odchylný – viz dále “mzda od více plátců“.
Nařízení výkonu rozhodnutí srážkami ze mzdy se vztahuje i na mzdu povinného u nového plátce mzdy. Povinnost provádět srážky vzniká novému plátci mzdy již dnem, kdy se od povinného nebo od dosavadního plátce mzdy dozví, že byl soudem nařízen výkon rozhodnutí srážkami ze mzdy povinného a pro jaké pohledávky. Nedozví-li se o těchto okolnostech nový plátce mzdy již dříve, vzniká mu tato povinnost dnem, kdy mu je doručeno usnesení soudu.
Pořadí, které získala pohledávka oprávněného u původního plátce mzdy, zůstává zachováno i u nového plátce mzdy.
Oznamovací povinnost soudu
…