Tento předpoklad se vůbec nemusí naplnit.
Více než čtvrtina zaměstnanců v Česku má nadřízeného, který diskriminuje buď je, nebo jejich spolupracovníky. Vyplývá to z výzkumu agentury STEM/MARK. Ta dále zjistila, že ačkoli nespravedlnost v odměňování patří mezi nejčastěji zmiňované, většina zaměstnanců nechce znát platy svých kolegů ani nadřízených.
Nějakou formu nespravedlnosti ze strany nadřízených vnímá podle výzkumu 28 procent zaměstnanců. Diskriminace se přitom nemusí týkat jich osobně, ale i někoho jiného na pracovišti. Podle autorů výzkumu diskriminaci více pociťují lidé bez maturity a s nízkým příjmem.
Nejčastěji si zaměstnanci stěžují na diskriminaci v odměňování, ve stylu komunikace a při kariérním postupu. Na některou z těchto tří oblastí si stěžovalo shodně 18 procent dotázaných. Dalších 14 procent respondentů zaznamenalo diskriminaci při úpravě pracovní doby, tedy například při volbě směny nebo začátku a konce pracovní doby. Desetina respondentů vnímá diskriminaci při rozhodování o tom, kdo půjde na školení či jinou formu vzdělávání, nebo při náboru pracovníků.
Spokojenost na pracovišti ovlivňuje také přístup nadřízených k zaměstnancům. Polovina dotázaných hodnotí chování svého přímého nadřízeného jako přátelské a férové, další zhruba dvě pětiny respondentů ho označily za korektní či neutrální.
S nevhodným či nepříjemným chováním nadřízeného se podle…