2024.23.01
Ukončení dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr – způsoby, lhůty, důvody
Mgr. Michal Vrajík, JUDr. Radim Marada
Dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr (tj. dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti, dále také jen "DPP" a "DPČ") patří i po novele zákoníku práce účinné od 1. 10. 2023 k flexibilnějším formám zaměstnání. Tato volnost se odráží mimo jiné v tom, že právní vztahy založené DPP nebo DPČ mohou být rozvázány výrazně snadněji než pracovní poměr, a to i ze strany zaměstnavatele.
ZPŮSOBY UKONČENÍ DPP A DPČ
DPP a DPČ je možné ukončit především následujícími zákonnými způsoby, které do jisté míry kopírují právní úpravu skončení pracovního poměru:
-
Dohodou stran, kterou může být DPP i DPČ ukončena k libovolnému dni, na kterém se zaměstnanec a zaměstnavatel shodnou. Jediným limitem je, že DPP a DPČ nemohou být ukončeny zpětně, tj., nejdřívějším dnem jejich skončení může být den uzavření dohody.
-
Výpovědí, kterou může dát jak zaměstnanec, tak zaměstnavatel. Na rozdíl od pracovního poměru může být výpověď dána z jakéhokoliv důvodu nebo bez udání důvodu (v případě výpovědi dané zaměstnavatelem zaměstnanci může nicméně zaměstnanec v některých případech trvat písemně na dodatečném odůvodnění výpovědi, viz dále). DPP a DPČ jsou poté ukončeny uplynutím výpovědní doby, která je zákonem určena na dobu 15 kalendářních dní ode dne doručení výpovědi druhé straně. Větší volnost stran v případě DPP a DPČ se projevuje tím, že strany si mohou sjednat jinou délku výpovědní doby – delší i kratší. Judikatura dříve potvrdila, že je přípustné sjednat si výpovědní dobu pod zákonný rozsah, konkrétně vyhodnotila výpovědní dobu o délce 5 dní jako přípustnou. Výpovědní dobu nicméně není možné zkrátit takovým způsobem, že by se de facto jednalo o okamžité zrušení DPP nebo DPČ (např. výpovědní doba o délce trvání 1 dne nebo dokonce výpověď bez výpovědní doby), neboť by šlo o obcházení předepsaných podmínek pro okamžité zrušení DPP a DPČ.
-
Okamžitým zrušením, které může být dáno jak zaměstnancem, tak zaměstnavatelem. Podmínkou je, že tento způsob ukončení DPP a DPČ byl mezi stranami sjednán. U tohoto způsobu ukončení DPP a DPČ se dále vyžaduje splnění podmínky, aby byl dán důvod, pro který by bylo možné okamžitě zrušit pracovní poměr. Zaměstnavatel tedy může DPP nebo DPČ okamžitě zrušit jen tehdy, pokud jsou dány důvody uvedené v § 55 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění (dále jen "ZP"). Analogicky zaměstnanec je vázán důvody vyplývajícími z ustanovení § 56 odst. 1 ZP. Ve všech případech doporučujeme dodržet i lhůty, které jsou předepsány k dání okamžitého zrušení pracovního poměru (viz dále).
Zásadní odlišností od právní úpravy skončení pracovního poměru je, že strany si mohou sjednat i další způsoby zrušení DPP a DPČ, vždy však v naznačených limitech, zejména pokud jde o okamžité ukončení DPP nebo DPČ. Může se jednat například o:
-
Zrušení DPP a DPČ ve zkušební době, kdy nic nebrání tomu sjednat zkušební dobu i v DPP nebo DPČ. Účelem je zajistit oběma stranám možnost ukončit DPP a DPČ ve zkušební době bez udání důvodu a zároveň bez výpovědní doby, což výše popsaný výčet neumožňuje. Strany by nicméně měly dbát na to, aby se z tohoto způsobu nakonec nevyklubalo skryté okamžité zrušení DPP a DPČ (například tím, že by si strany sjednaly zkušební dobu na celou dobu trvání DPP/DPČ, neboť formálně jim zde zákon žádný limit nenařizuje). Doporučujeme tedy řídit se i v tomto případě maximální možnou dobou trvání zkušební doby v pracovním poměru (tj. 3 měsíce, resp. 6 měsíců u vedoucích zaměstnanců, nikdy však déle, než polovina sjednané doby trvání DPP/DPČ, pakliže jde o DPP nebo DPČ na dobu určitou).
-
Ukončení DPP a DPČ z dalších relevantních důvodů, neboť ze systematiky zákona vyplývá, že DPP/DPČ nezanikají automaticky v případech uvedených v § 48 odst. 3 a 4 ZP. Dle našeho názoru je tedy možné sjednat možnost výpovědi bez výpovědní doby například u zaměstnance, jemuž bylo vydáno povolení k zaměstnání nebo zaměstnanecká karta na základě dohody o pracovní činnosti, pro případ uplynutí doby trvání tohoto povolení nebo jeho zrušení rozhodnutím příslušného orgánu.
Pro všechny způsoby ukončení DPP a DPČ je předepsána povinná písemná forma s tím, že:
-
v případě výpovědi a okamžitého zrušení je nedodržení formy sankcionováno nicotností, tj., jako by je příslušná strana vůbec neučinila;
-
u ostatních způsobů stanoví zákon, že je takové jednání neplatné s tím, že dotčená strana se může této neplatnosti dovolat.
Na rozdíl od pracovního poměru neexistují žádné chráněné kategorie zaměstnanců před propuštěním, tj., ukončení DPP a DPČ je možné se všemi zaměstnanci uvedenými v § 53 ZP, resp. § 55 odst. 2 ZP. Zároveň zaměstnanci pracujícímu na základě dohod nepřísluší některá zákonná práva přiznávaná zaměstnancům pracujícím v pracovním poměru, např. právo na odstupné. Není nicméně vyloučeno, aby bylo sjednáno nebo poskytnuto zaměstnavatelem dobrovolně.
LHŮTY K UKONČENÍ DPP A DPČ
Rozvázání pracovněprávního vztahu z DPP a DPČ není až na výjimky spojeno se žádnými specifickými lhůtami. Pokud jde o dohodu a výpověď na základě zákona, tak k nim mohou strany přistoupit kdykoliv. U dalších sjednaných…