Potřeba dobré rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem je pro 30 procent mladých Čechů nejdůležitějším faktorem, podle kterého si vybírají nového zaměstnavatele.
Až na druhém místě jsou s 21 procenty plat a finanční výhody. Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti Deloitte.
Přes 30 procent mladých v ČR, konkrétně 31 procent z tzv. generace Z a 34 procent mileniálů, se podle průzkumu rozhodlo nepokračovat ve vysokoškolském studiu. Mezi nejčastějšími důvody uvádějí rodinné nebo osobní okolnosti, chybějící finance a také hledání kariéry, která nevyžaduje vysokoškolské vzdělání. Dále zmiňují i nezájem o tradiční vzdělání nebo dojem, že vysokoškolské vzdělání neposkytuje dovednosti pro rychle se vyvíjející technologie.
Rovnováha mezi pracovním a soukromým životem, tzv. work life balance, je hlavní pro 30 procent lidí z generace Z a 28 procent mileniálů. „To, že je pro mladé Češky a Čechy důležitější rovnováha mezi pracovním a osobním životem ještě více než jejich plat, mě příliš nepřekvapuje. Oni si velmi dobře uvědomují, jak velký vliv na ně práce má, a že nevhodná pozice nebo zaměstnavatel mohou mít velmi negativní dopad na kvalitu jejich života,” uvedla expertka na HR v Deloitte Andrea Černá.
V odpovědi na otázku, z jakého důvodu opustili své předchozí zaměstnání, nejmladší Češi uváděli tři hlavní důvody. Ten nejčastější byl, že jejich plat nebyl dostatečně vysoký, což uvedlo 29 procent dotázaných z generace Z a 22 procent mileniálů. Dále šlo o pocit…