Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Dočasná pracovní neschopnost

4.1.2024, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Dočasná pracovní neschopnost

Ing. Růžena Klímová

Z pohledu pracovního práva je dočasná pracovní neschopnost (DPN) důležitou osobní překážkou v práci na straně zaměstnance a zaměstnavatel je povinen omluvit zaměstnancovu nepřítomnost v práci po dobu jeho pracovní neschopnosti. Pokud jde o finanční důsledky dočasné pracovní neschopnosti pro zaměstnance, zákon stanoví, že zaměstnanci, který byl ošetřujícím lékařem uznán dočasně práce neschopným, náleží v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti náhrada mzdy nebo platu, a to ve výši 60 % redukovaného průměrného výdělku.

O vzniku a ukončení dočasné pracovní neschopnosti rozhoduje ošetřující lékař. Dočasná pracovní neschopnost začíná obvykle dnem, v němž ji ošetřující lékař zjistil. Lékař však může rozhodnout (např. v případě, že zaměstnanec nemohl navštívit lékaře), že dočasná pracovní neschopnost pojištěnce vznikla i dříve (max. tři dny zpětně, poté potřebuje předchozí písemný souhlas příslušného orgánu nemocenského pojištění, o který žádá lékař).

Náhrada mzdy, platu nebo odměny při dočasné pracovní neschopnosti

Zaměstnanci, který byl uznán dočasně práce neschopným, přísluší v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti náhrada mzdy nebo platu, pokud ke dni vzniku DPN zaměstnanec splňuje podmínky nároku na nemocenské podle předpisů o nemocenském pojištění (viz § 192 ZP).

Tato náhrada mzdy přísluší:

  • za dny, které jsou pro zaměstnance pracovními dny, a

  • za svátky, za které jinak přísluší zaměstnanci náhrada mzdy nebo se mu mzda nekrátí,

pokud v těchto jednotlivých dnech splňuje podmínky nároku na výplatu nemocenského podle předpisů o nemocenském pojištění, a pokud pracovní poměr trvá, ne však déle než do dne vyčerpání podpůrčí doby určené pro výplatu nemocenského.

Vznikla-li dočasná pracovní neschopnost ode dne, v němž má zaměstnanec směnu již odpracovanou, počíná období 14 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti pro účely poskytování náhrady mzdy následujícím kalendářním dnem. Takto se posuzuje i případ, kdy zaměstnanec odpracuje celou směnu a poté je v tomto dni hospitalizován ve zdravotnickém zařízení. Odpracuje-li zaměstnanec jen část své směny, začíná běžet prvních 14 kalendářních dnů trvání DPN již tímto dnem. Podle § 78 odst. 1 písm. c) ZP se směnou rozumí ta část týdenní pracovní doby bez práce přesčas, kterou je zaměstnanec povinen odpracovat na základě předem stanoveného rozvrhu pracovních směn.

Náhrada mzdy nepřísluší tehdy, jestliže v období prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti náleží nemocenské, otcovská poporodní péče nebo peněžitá pomoc v mateřství.

Vznikne-li zaměstnanci v době dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény právo na náhradu mzdy nebo platu, nepřísluší mu současně náhrada mzdy z důvodu jiné překážky v práci.

Porušení režimu dočasně práce neschopného zaměstnance

Porušil-li zaměstnanec v období prvních 14 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti povinnosti, které jsou součástí režimu dočasně práce neschopného pojištěnce, může zaměstnavatel se zřetelem na závažnost porušení těchto povinností náhradu mzdy snížit nebo neposkytnout. Náhrada mzdy nesmí být snížena nebo neposkytnuta, jestliže byla pro totéž porušení režimu dočasně práce neschopného pojištěnce dána zaměstnanci výpověď podle § 52 písm. h) ZP.

Oprávnění zaměstnavatele kontrolovat zaměstnance

Zaměstnavatel je oprávněn kontrolovat, zda zaměstnanec, který byl uznán dočasně práce neschopným, dodržuje v období prvních 14 kalendářních dnů DPN stanovený režim dočasně práce neschopného pojištěnce, pokud jde o povinnost stanovenou § 56 odst. 2 písm. b) ZNP zdržovat se v místě pobytu a dodržovat dobu a rozsah povolených vycházek. Zaměstnavatel je povinen v případě zjištění porušení povinnosti zaměstnancem vyhotovit o kontrole písemný záznam s uvedením skutečností, které znamenají porušení tohoto režimu; stejnopis tohoto záznamu je zaměstnavatel povinen doručit zaměstnanci, který tento režim porušil, územní správě sociálního zabezpečení příslušné podle místa pobytu zaměstnance v době dočasné pracovní neschopnost a ošetřujícímu lékaři dočasně práce neschopného zaměstnance. Zaměstnavatel je oprávněn požádat ošetřujícího lékaře, který stanovil zaměstnanci režim dočasně práce neschopného pojištěnce, o sdělení tohoto režimu v rozsahu, který je zaměstnavatel oprávněn kontrolovat, a o zhodnocení zaměstnavatelem zjištěných případů porušení tohoto režimu. Zaměstnanec je povinen umožnit zaměstnavateli kontrolu dodržování svých povinností

Výplata náhrady mzdy

Náhrada mzdy nebo platu přísluší na základě dokladů stanovených pro uplatnění nároku na nemocenské a musí být vyplacena v nejbližším pravidelném termínu výplaty mzdy nebo platu po předložení těchto dokladů. Zaměstnavatel je povinen určit, do kdy nejpozději před výplatním termínem musí být předloženy doklady pro poskytnutí náhrady mzdy nebo platu, aby tato náhrada mohla být v tomto výplatním termínu vyplacena.

Dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr

Zaměstnanci, který pracuje na základě