V tomto příspěvku zrekapitulujeme novinky, které se od ledna týkají všech plátů pojistného na zdravotní pojištění.
Základními zákony, upravujícími oblast placení pojistného a plnění zákonných povinností ve zdravotním pojištění, jsou zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů (dále "ZVZP"), a zákon č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění (dále "ZPZP"), oba ve znění platném od 1. 1. 2025. V návaznosti na přijaté legislativní změny jsou v dalším textu charakterizovány podmínky platné od 1. ledna 2025 pro jednotlivé skupiny plátců, tedy pro: zaměstnavatele, osoby samostatně výdělečně činné, osoby, za které je plátcem pojistného stát a osoby bez zdanitelných příjmů.
MINIMÁLNÍ VYMĚŘOVACÍ ZÁKLAD ZAMĚSTNANCE A POSTUPY PRO ZAMĚSTNAVATELE
Minimální mzda zaujímá ve zdravotním pojištění významné postavení, neboť v souvislosti s placením pojistného konkrétně určuje minimální vyměřovací základ zaměstnance, resp. jeho poměrnou část. Pokud se na zaměstnance (a na jeho zaměstnavatele – plátce pojistného) vztahuje povinnost odvodu pojistného alespoň z minimálního vyměřovacího základu, musí být od ledna 2025 při trvání zaměstnání po celé rozhodné období kalendářního měsíce odvedeno zaměstnavatelem pojistné nejméně ve výši 2 808 Kč (13,5 % z 20 800 Kč).
Pokud je zaměstnanci zúčtován příjem nižší než tato minimální mzda platná od 1. 1. 2025, musí být proveden dopočet (a následný doplatek) pojistného do zákonného minima. Tento postup zaměstnavatel neuplatní a pojistné ze skutečné výše příjmu (tj. z nižší než minimální vyměřovací základ - minimální mzda) odvede za situace, kdy se jedná o osobu (zaměstnance), na kterou se nevztahuje povinnost odvodu pojistného alespoň z minimálního vyměřovacího základu podle § 3 odst. 8 ZPZP. Minimum nemusí být dodrženo ani tehdy, pokud je osoba současně zaměstnána u jiného zaměstnavatele a písemným potvrzením je doloženo, že u tohoto zaměstnavatele je zajištěn odvod pojistného alespoň z minimálního vyměřovacího základu, případně je v součtu příjmů alespoň částky 20 800 Kč dosaženo.
Dopočet a doplatek pojistného do minimálního vyměřovacího základu provádí zaměstnavatel (mimo zákonné výjimky) při příjmu nižším než 20 800 Kč:
-
u pracovní smlouvy při každé výši příjmu (tj. i nižší než například 4 500 Kč),
-
u dohody o pracovní činnosti při příjmu alespoň 4 500 Kč,
-
u dohody o provedení práce při příjmu nejméně 11 500 Kč,
(rozhodné částky u dohod – viz dále).
Platí, že ve zdravotním pojištění se pro účel vzniku zaměstnání a posouzení osoby jako zaměstnance sčítají v rámci rozhodného období kalendářního měsíce příjmy z více dohod o pracovní činnosti nebo dohod o provedení práce u jednoho zaměstnavatele.
NEKOLIDUJÍCÍ ZAMĚSTNÁNÍ
Uchazeči o zaměstnání evidovaní na úřadě práce patří ve zdravotním pojištění mezi osoby, za které je plátcem pojistného stát. Podle ustanovení § 25 odst. 3 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, je za stanovených podmínek u pojištěnce ve zdravotním pojištění přípustný souběh zaměstnání a kategorie, kde hradí pojistné stát – uchazeč o zaměstnání, za podmínky, že příjem nepřesáhne polovinu minimální mzdy (tzv. nekolidující zaměstnání). Ve vazbě na výši minimální mzdy lze s uchazečem o zaměstnání uzavřít například pracovní poměr nebo dohodu o pracovní činnosti (nikoli však dohodu o provedení práce) s příjmem v roce 2025 maximálně 10 400 Kč. Naproti tomu nelze ve zdravotním pojištění akceptovat souběh evidence uchazeče o zaměstnání s výkonem samostatné výdělečné činnosti.
OSOBY BEZ ZDANITELNÝCH PŘÍJMŮ
Osoba bez zdanitelných příjmů platí pojistné ve vazbě na vyměřovací základ, kterým je minimální mzda, výše pojistného činí 13,5 % z aktuální hodnoty minimální mzdy. To znamená, že měsíční platba pojistného osobou bez zdanitelných příjmů představuje od 1. 1. 2025 částku 2 808 Kč.
Za osobu bez zdanitelných příjmů se považuje osoba s trvalým pobytem na území České republiky, která není v rámci kalendářního měsíce ani jeden den zaměstnancem nebo OSVČ anebo osobou, za kterou je plátcem pojistného stát.
VYMĚŘOVACÍ ZÁKLAD PRO PLATBY ZA "STÁTNÍ POJIŠTĚNCE" A ODPOČET OD DOSAŽENÉHO PŘÍJMU ZAMĚSTNANCE
S účinností od 1. 1. 2025 se zvyšuje vyměřovací základ pro platby za "státní pojištěnce" na 15 749 Kč a měsíční platba státu vzroste na 2 127 Kč. Jedná se o nařízení vlády č. 271/2024 Sb. Částka vyměřovacího základu pro platbu pojistného státem je také rovna výši odpočtu od dosaženého příjmu zaměstnance za podmínek daných ustanovením § 3 odst. 7 ZPZP. Nárok na uplatnění odpočtu může použít pouze zaměstnavatel zaměstnávající více než 50 % osob se zdravotním postižením z celkového průměrného přepočteného počtu svých zaměstnanců a u tohoto zaměstnavatele lze uplatnit odpočet jen v případě zaměstnané osoby, které byl přiznán invalidní důchod - bez ohledu na stupeň invalidity. Od 1. 1. 2025 představuje výše odpočtu částku 15 749 Kč.
MINIMUM OSVČ
Podle nařízení vlády č. 282/2024 Sb. představuje výše všeobecného vyměřovacího základu za rok 2023 hodnotu 43 682 Kč. Výše přepočítacího koeficientu pro úpravu tohoto všeobecného vyměřovacího základu činí 1,0658. Součinem těchto dvou…