Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Příběh vůně - „Vůně jsou maličké světy, které odhalí svá tajemství jen tomu, kdo miluje...

31.8.2013, Zdroj: Verlag Dashöfer

„Vše dokonalé je vzácné.“ Tento Ciceronův výrok bychom si v době nejrůznějších slevomatů, zaručeně výhodných nákupů a množstevních slev měli připomínat co nejčastěji. V následujících řádcích se vypravíme za dokonalými vůněmi. Vystopovat je může citlivý nos ve spleti pražských uliček, v domě U bílého pelikána, kde otevřela Petra Hlavatá svoji Alchymickou parfumerii. Velmi příhodně zvolené místo, vždyť Stará Praha dlouho hostila alchymisty, předchůdce dnešních lékárníků.

Jak jste se dostala k Vašemu voňavému povolání?

     Vůně mě provází již dlouho. Když jsem byla malá, prohlašovala jsem o sobě, že se stanu průzkumníkem a budu připravovat parfémy. Vystudovala jsem střední zdravotní školu a během školní praxe jsem pracovala ve starých lékárnách. Voněly mi, naučila jsem se míchat čaje, masti, léčivé směsi. Zajímaly mě staré recepty, to nejlepší z lékárenského řemesla. Po vysoké škole farmaceutické jsem zjišťovala, že éra lékárnického řemesla se vytrácí. Lékárna se stala jen distribučním místem, přestala vonět i podněcovat ke kreativní práci. O to víc mě přitahovaly vůně, se kterými jsem se seznámila při svých cestách na Východ, v Íránu, Pákistánu a Indii. Tyto země stále pěstují a rozvíjejí prastaré umění vůní. Když jsem přemýšlela, kam se vrátím po rodičovské dovolené a jak propojím práci a rodinu, rozhodla jsem se pro tento směr.

Umění vůní? Prozraďte něco o něm.

     V Egyptě, Persii, Indii a Číně se vonné látky používaly a stále používají vědomě. Platí, že to, co mě voní, mě i léč í. Například v Egyptě bylo toto umění výsadou zasvěcenců - léčitelů, lékařů, kněží. Nejprve existovali parfumeři, pak alchymisté a nakonec lékárníci. A já se vracím po této ose zpět. Zajímá mě, co s námi vůně dělá a jak s námi rezonuje.

     S klasickým parfumerským řemeslem se postupně stalo to co s lékárenským. Rodinné firmy přešly do vlastnictví velkých společností a individualita tohoto oboru se vytratila. Dokonce se říká, že už existují na světě jen dva nezávislé nosy. Ale věřím, že nic z toho, co je kvalitní, nezmizí. Možná se jen na chvíli stáhne a pak zase objeví s plnou silou. Pozoruji to i ve svém oboru. S návratem k tradičním řemeslům začínají dědicové zpět vykupovat staré receptury po svých předcích a vracet se k individuální práci. Orientálci jsou v tomto velmi inspirující, protože si nenechají jen tak snadno vzít své zvyklosti a nezaprodávají se tolik jako my. Jsou věrní tradici a staletím prověřené moudrosti.

V čem se liší Vaše produkty od těch, které můžeme běžně vidět v parfumeriích?

     Ve své Alchymické parfumerii Rafaella připravuji individuální vůně podle požadavků klientů, a to je velký rozdíl oproti masové výrobě. Používám nejlepší přírodní vonné ingredience, které dovážím z Číny, Indie, Japonska a arabských zemí. Každý klient si podle svého vybere jednotlivé složky parfému, základ, srdce a hlavu. Zvolí si i svůj flakón z nabídky, kterou připravují čeští skláři. Takže si každý vybírá podle toho, co mu voní, nikoliv z univerzální nabídky kosmetických firem.

Můžeme vůbec v dnešní době, která nás zahlcuje nejrůznějšími umělými vůněmi, rozpoznat, co nám skutečně voní? Často i v této oblasti podléháme spíše síle reklamního sdělení, než abychom spoléhali na svůj citlivý nos. Je vlastně v dnešní době ještě citlivý?

     Myslím, že poznat to můžeme, chce to jen pozornost a trénink. Čich, náš starý a spolehlivý pomocník, nás provází od našeho prvního nádechu do posledního výdechu. V dnešní uspěchané době hodně lidí otupí a necítí nic. Naše kultura je zaměřená na vnější dojem, 80