3.5.1.2
Příjem zaměstnance za svátek připadající na jeho pracovní den (zaměstnanec pracuje)
Ing. Olga Krchovová
Za práci ve svátek přísluší zaměstnanci náhradní volno v rozsahu vykonané práce v den svátku. Lze se však se zaměstnancem písemně dohodnout na poskytnutí příplatku za práci ve svátek.
A. Zaměstnanec nečerpá náhradní volno za práci ve svátek (je uzavřena dohoda mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem o poskytování příplatku namísto náhradního volna)
Zaměstnanci náleží dosažená mzda a za každou hodinu odpracovanou ve svátek příplatek alespoň ve výši 100 % průměrného hodinového výdělku.
Příklad 1 – měsíční mzda
Zaměstnanec má v kalendářním měsíci stanoven harmonogram směn (fond pracovní doby) v rozsahu 176 hodin, svátek ve výši 8 hodin připadl na všední den. Zaměstnanec má měsíční mzdu 22 800 Kč, jeho průměrný hodinový výdělek činí 132,50 Kč. V daném měsíci odpracoval 176 hodin, z toho 8 hodin byla práce ve svátek. Zaměstnavatel poskytuje pouze zákonnou výši příplatku za práci ve svátek. Za práci ve svátek zaměstnanec nečerpal náhradní volno.
Příklad 2 – hodinová mzda
Zaměstnanec má v kalendářním měsíci stanoven harmonogram směn (fond pracovní doby) v rozsahu 176 hodin, svátek ve výši 8 hodin připadl na všední den. Zaměstnanec v daném měsíci odpracoval celkem 176 hodin, z toho v den svátku 8 hodin, jeho průměrný hodinový výdělek je 132,50 Kč, jeho hodinová mzda činí 130 Kč. Zaměstnavatel poskytuje pouze zákonnou výši příplatku za práci ve svátek.
B. Zaměstnanec čerpá náhradní volno za práci ve svátek
Je-li zaměstnanec odměňován mzdou podle § 113 ZP, obdrží v případě čerpání náhradního volna za práci ve svátek náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku.
Příklad 3 – měsíční mzda
Zaměstnanec má v kalendářním měsíci stanoven harmonogram směn (fond pracovní doby) v rozsahu 176 hodin, svátek ve výši 8 hodin připadl na všední den. Zaměstnanec má…