Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Rozdíl výdělků ve veřejných a nestátních službách

26.1.2022, Zdroj: ČTK

Velké prospěšné organizace, které pomáhají potřebným, si stěžují na rozdíly ve výdělcích v sociálních službách ve veřejném a neziskovém sektoru.

Poukazují na to, že v nestátních zařízeních pracovníci pobírají i o tisíce korun měsíčně méně než jejich kolegové v rozpočtové sféře. Důvodem je podle nich "nerovnoměrné financování". Usilují o narovnání. Informovala o tom platforma, která sdružuje největší poskytovatele sociální péče. Mezi její členy patří Charita ČR, Diakonie ČCE, Armáda spásy, Naděje či potravinové banky. Plánují spustit kampaň s názvem Stejná odměna.

Pracovníci ve veřejných službách pobírají plat. Jeho výši stanovují platové tabulky, výdělky se hradí z rozpočtů. Platové tarify v tabulkách v posledních letech pravidelně rostly. Naposledy se vybraným profesím upravily letos od ledna. V sociálních službách se zvedly o 700 korun. Zdravotníci si polepšili o šest procent. V soukromém a neziskovém sektoru se vyplácí mzda, závisí na dohodě a finančních možnostech.

"Rozdíly v odměnách zaměstnanců v sociálních službách jsou vysoké. Největší jsou ve výplatách zdravotních sester pracujících v sociálních službách. Ty, které pracují pro nestátní pomáhající organizace, dostávají průměrně o téměř 20.000 korun měsíčně méně než jejich kolegyně z organizací příspěvkových," uvedla mluvčí Armády spásy Tereza Melišová.

Podle údajů z informačního systému o průměrném výdělku pobírala loni v prvním pololetí sestra pro dospělé bez specializace v platové sféře v průměru 63.900 korun hrubého. Polovina sester měla víc než 61.200 korun. V mzdové sféře průměrný plat sester činil 43.600 korun, medián byl 39.800 korun. Sociální pracovníci u seniorů měli v průměru plat 43.000 korun a mzdu 39.600 korun. Ošetřovatelé v domovech, kteří se přímo starali o klienty, dostávali v průměru plat