Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Uzavírání a otevírání účetních knih VÚJ - schvalování účetní závěrky a rozdělování výsledku hospodaření u OSS a státních PO

15.7.2024, , Zdroj: Verlag Dashöfer

3.32.8
Uzavírání a otevírání účetních knih VÚJ – schvalování účetní závěrky a rozdělování výsledku hospodaření u OSS a státních PO

Ing. Alena Kochová

1. Uzavírání účtů

1.1 Účetní závěrka a účetní uzávěrka

Jedná se o dvě zcela rozdílné činnosti v oblasti účetnictví, přičemž je nutné si uvědomit, že nejprve se provádí účetní závěrka a teprve pak účetní uzávěrka! Účetní závěrka může mít podobu řádné, mimořádné nebo mezitímní a uzavírání účtů následuje pouze po řádné nebo mimořádné účetní závěrce.

Proces účetní závěrky je reprezentován celou řadou činností, spočívajících zejména v podrobné analýze všech účtů, které účetní jednotka ve sledovaném účetním období používala a na kterých jsou zachyceny všechny skutečnosti, jež jsou předmětem účetnictví. Analýza obsahu syntetických a analytických účtů se soustředí především na:

  • dodržování jejich obsahového vymezení,

  • prověření úplnosti, správnosti a pravdivosti účetních záznamů,

  • provedení inventarizace a účetní vypořádání jejích výsledků,

  • posouzení správného zařazení příjmů, výnosů, výdajů a nákladů do příslušného účetního období a jednotlivých druhů majetku a závazků do příslušných položek apod.

Na účetní analýzu pak bezprostředně navazuje daňová analýza, na jejímž základě se posoudí, zda vybraná účetní jednotka má příjmy, které jsou předmětem daně z příjmu nebo nikoliv. Pokud zjistí, že ano, pak se vypočte buď předpokládaná, nebo konečná výše daně z příjmu (tj. že se uplatní i příslušné náklady, které s těmito příjmy věcně a časově souvisejí) a daňová povinnost se jako poslední účetní záznam účetního období do tohoto období zaúčtuje jako náklad a související závazek.

Výsledkem všech těchto činností je pak sestavení účetní závěrky, kterou vybraná účetní jednotka (§ 1 odst. 3 ZoÚ) sestavuje v předepsané formě. Obsah účetní závěrky s podrobnou specifikací je stanoven v § 18 ZoÚ. Účetní závěrka je nedílný celek a tvoří ji rozvaha, výkaz zisku a ztráty a příloha, která vysvětluje a doplňuje informace obsažené zejména v rozvaze a výkazu zisku a ztráty. Vybrané účetní jednotky ještě v rámci účetní závěrky sestavují přehled o peněžních tocích a přehled o změnách vlastního kapitálu, a to v případě, že k rozvahovému dni a za bezprostředně předcházející účetní období splní obě podmínky uvedené v bodech 1 a 2 § 20 odst. 1 písm. c) ZoÚ, kterými jsou:

  • překročení hodnoty aktiv celkem 40 000 000 Kč,

  • překročení úhrnu čistého obratu 80 000 000 Kč.

Závazné vzory výkazů účetní závěrky pro všechny typy vybraných účetních jednotek jsou stanoveny v přílohách č. 1, 2, 3, 4 a 5 vyhlášky č. 410/2009 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o účetnictví pro některé vybrané účetní jednotky.

Proces uzavírání účetních knih se obecně označuje názvem účetní uzávěrka a je to komplex úplně posledních účetních zápisů v účetních knihách příslušného účetního období, přičemž po provedení těchto uzávěrkových účetních zápisů mají veškeré účty (syntetické i analytické) účetní jednotky zůstatek roven nule. Účetní jednotka provádí účetní uzávěrku v případech, kdy má podle § 17 odst. 2 ZoÚ povinnost uzavírat účetní knihy k určitým okamžikům. Na toto ustanovení navazuje ČÚS č. 702 Otevírání a uzavírání účetních knih, kde je stanovena podrobná úprava procesu uzavírání účetních knih. Směrná účtová osnova tvořící přílohu č. 7 vyhlášky č. 410/2009 Sb. používá pro uzavírání účetních knih následující syntetické uzávěrkové účty:

  • účet 492 – Konečný účet rozvažný pro uzavírání rozvahových účtů, 

  • účet 493 – Výsledek hospodaření běžného účetního období pro uzavírání výsledkových účtů,

  • účet 499 – Zúčtování na základě zvláštních předpisů pro uzavírání příjmového účtu organizačních složek státu a zvláštního výdajového účtu.

Na tyto uzávěrkové účty se v žádném případě neúčtuje v průběhu účetního období, slouží výhradně pro uzávěrkové účetní operace.

1.2 Výsledek hospodaření ve schvalovacím řízení

Na tomto místě je potřeba připomenout, že ještě před uzavřením účetních knih je nutno provést kontrolu, zda účet 431 – Výsledek hospodaření ve schvalovacím řízení má zůstatek roven nule, neboť zisk dosažený v předchozím účetním období určený k rozdělení nebo ztráta vzniklá za předchozí účetní období určená k vypořádání musejí být do doby sestavování účetní závěrky vypořádány (formou schválení účetní závěrky), účet 431 tedy nesmí mít k okamžiku uzavření účetních knih zůstatek. Tento účet je určen ke schválení v rámci schvalování účetní závěrky, a to jak k rozdělení účetního zisku, tak k vypořádání účetní ztráty – podle pravidel stanovených zákonem o rozpočtových pravidlech (zákon č. 218/2000 Sb.) nebo zákonem o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů (zákon č. 250/2000 Sb.).

Orgán vybrané účetní jednotky, který je způsobilý ke schvalování účetní závěrky v souladu s ustanoveními vyhlášky č. 220/2013 Sb., o požadavcích na schvalování účetních závěrek některých vybraných účetních jednotek, ve znění pozdějších předpisů, by měl v průběhu běžného období rozhodnout, jak naložit s výsledkem hospodaření za předchozí účetní období a učinit o tom záznam, podle něhož se provede příslušné zaúčtování, a záznam se jako informace o schválení nebo neschválení účetní závěrky, včetně souvisejících informací, předává do centrálního systém účetních informací státu v souladu s vyhláškou č. 383/2009 Sb., technická vyhláška o účetních záznamech, ve znění pozdějších předpisů. Pokud tak orgán účetní jednotky neučinil anebo záznam nemá účtárna k dispozici, pak se postupuje tak, že zůstatek na účtu 431 – Výsledek hospodaření ve schvalovacím řízení se přeúčtuje podle povahy tohoto zůstatku na vrub či ve prospěch příslušného účtu 432 – Výsledek hospodaření předcházejících účetních období. Pokud má účet 431 zůstatek na straně MD (tzn. že za předchozí účetní období vznikla ztráta), zaúčtuje se na vrub účtu v účtové skupině 432 a v rozvaze bude vykázán v položce "C.III.3. – Výsledek hospodaření předcházejících účetních období" se znaménkem (–). V případě zůstatku účtu 431 na straně D (tj. za předchozí účetní období dosáhla účetní jednotka zisku) účetní jednotka zaúčtuje zůstatek ve prospěch účtu 432 a v rozvaze bude daný zůstatek vykázán rovněž v položce C. III. 3., tentokrát se znaménkem (+).

1.3 Postup uzavírání účetních knih

Vlastní proces uzavírání účetních knih probíhá následujícím způsobem a v následujícím pořadí:

  1. zjišťují se obraty stran MÁ DÁTI a DAL jednotlivých syntetických účtů, analytických účtů a podrozvahových účtů,
  2. zjišťují se konečné zůstatky účtů aktiv a pasiv a konečné stavy účtů nákladů a výnosů,
  3. u hlavní i hospodářské činnosti se převádějí zůstatky nákladových a výnosových účtů na účet 493 – Výsledek hospodaření běžného účetního období,
  4. provede se převod konečného zůstatku účtu 222 – Příjmový účet organizačních složek státu a konečného zůstatku účtu 223 – Zvláštní výdajový účet a v případě Ministerstva financí konečného zůstatku účtu, na kterém je zobrazen schodek nebo přebytek státního rozpočtu, na účet 499 – Zúčtování na základě zvláštních předpisů,
  5. konečné zůstatky účtů aktiv a pasiv se převedou na účet 492 – Konečný účet rozvažný,
  6. konečné zůstatky účtů 493 – Výsledek hospodaření běžného účetního období a 499 – Zúčtování na základě zvláštních předpisů se převedou na účet 492 – Konečný účet rozvažný.

Po této operaci má účet 492 – Konečný účet rozvažný také zůstatek nula, a tím je účetní uzávěrka dokončena.

2. Otevírání účtů

2.1 Postup při otevírání účetních knih v novém účetním období

Při otevírání účetních knih vychází každá účetní jednotka z § 17 odst. 1 ZoÚ, kde jsou stanoveny dny (okamžiky), ke kterým se účetní knihy otevírají. Postup otevírání účetních knih je podrobně uveden v bodu 2.1. ČÚS č. 702.

§ 19 odst. 4 ZoÚ vyplývá, že počáteční zůstatky účtů, jimiž se otevírá účetní období, musejí navazovat na konečné zůstatky rozvahových účtů, jimiž se bezprostředně předcházející období uzavřelo. Stavy jednotlivých rozvahových účtů aktiv a pasiv vykázané na konečném účtu rozvažném (účet 492) musejí navazovat na stavy jednotlivých rozvahových účtů aktiv a pasiv uvedených na počátečním účtu rozvažném (účet 491). Obdobně tato zásada platí i pro podrozvahové účty.

Otevírání účtů hlavní knihy, resp. knihy analytických účtů, za pomoci příslušného účtu 491 určeného k otevírání účetních knih (dále "počáteční účet rozvažný") provede účetní jednotka následovně:

  • účty aktiv otevře účetními zápisy na vrub příslušných nově otevíraných účtů aktiv a ve prospěch počátečního účtu rozvahového (MD aktiva / D 491),

  • účty pasiv otevře účetními zápisy na vrub počátečního účtu rozvahového a ve prospěch příslušných nově otevíraných účtů pasiv (MD 491 / D pasiva),

  • zisk [zaúčtovaný ve prospěch účtu 492 určeného k uzavírání účetních knih (dále jen "konečný účet rozvahový") v předcházejícím účetním období] se při otevírání účtů hlavní knihy zaúčtuje na vrub počátečního účtu rozvahového se souvztažným zápisem ve prospěch účtu 431 – Výsledek hospodaření ve schvalovacím řízení (MD 491 / D 431),

  • ztráta (zaúčtovaná na vrub konečného účtu rozvahového v předcházejícím účetním období) se při otevírání účtů hlavní knihy zaúčtuje na vrub účtu 431 – Výsledek hospodaření ve schvalovacím řízení a ve prospěch počátečního účtu rozvažného (např. MD 431 / D 491),

  • rozdíl příjmů a výdajů (499 – Zúčtování na základě zvláštních předpisů) zaúčtovaný na vrub nebo ve prospěch účtu 492 –